Ceny bytov v európskej únii naďalej rastú

Netrvalo dlho a Eurostat sa opäť prihlásil s novými štatistikami zameranými na cenový vývoj európskych nehnuteľností. Tentoraz ide o informácie za tretí štvrťrok 2016, ktorý priniesol ďalšie pozitívne správy.

 Kto pozorne sleduje vývoj cien realít na starom kontinente, tomu je známe, že plusové čísla ovládajú štatistiky už pár mesiacov. Podľa najnovších údajov vyplývajúcich z informácií od Eurostatu tento pozitívny vývoj pokračoval aj v treťom štvrťroku minulého roka a odrazil sa najmä na koncových cenách bytov. Pre nás je podstatné, že zdražovanie pokračovalo naďalej aj u nás a dokonca patrilo k najrýchlejším v celej únii.

Ceny bytov rástli v 25 krajinách

 Vývoj cien bytov v EÚ potvrdzoval rastúcu tendenciu počas celého roka, no práve v treťom kvartáli naberal na obrátkach. V porovnaní s predchádzajúcimi kvartálmi sa totiž čísla dostali do plusu už v 25 krajinách. Takéto výsledky sú jasným náznakom toho, že európsky bytový trh je z najhoršieho vonku a oživenie už zasiahlo takmer celú úniu.

V Maďarsku stále najrýchlejší rast

 Na vrchole rebríčka hodnotiaceho ceny bytov v EÚ sa aj v treťom kvartáli ocitlo Maďarsko. Naši južní susedia sú už tradičnými lídrami a spolu so silným Lotyšskom naďalej ovládajú popredné pozície. Ako jediné krajiny sa dostali nad 10%, čím si udržali dvojciferný nárast už niekoľkýkrát po sebe, čo platí hlavne v prípade maďarských bytov.

Čítajte celý článok